نیل گیمن

نیل ریچارد گیمن (Neil Richard Gaiman) نویسنده‌ی مشهور بریتانیایی متولد سال 1960 است که تا کنون در سبک‌های مختلفی از جمله رمان‌، داستان‌ کوتاه، کمیک، گرافیک-رمان، تئاتر‌های رادیویی و فیلمنامه‌نویسی طبع خود را آزموده و تقریبا در تمامی آنها موفق بوده است.

او از کودکی علاقه‌ی شدیدی به کتاب و کتابخوانی داشت و شیفته‌ی کسانی چون ادگار آلن پو، جی آر. آر. تالکین، اورسولا ک. لوژوان بود. به قول خود او: «اگر کتابخانه نبود، امروز من آنچه که هستم نبودم. من کودکی بودم شیفته‌ی کتاب، که تنها شادی‌ام این بود که پدر و مادرم را قانع کنم در مسیر مرا هم در کتابخانه‌ی آن محل پیاده کنند، و تمام روز همان‌جا می‌ماندم. آن‌جا فهمیدم که کتابدارها می‌خواهند به ما کمک کنند! آنها به من یاد دادند چطور از کتابخانه کتاب قرض بگیرم.»

نیل گیمن نویسنده پیتکو کتاب کودک و نوجوانگیمن نویسندگی را در انگلستان با روزنامه‌نگاری آغاز کرد. او یکی از ابداع‌کنندگان کمیک مدرن و از جمله نویسندگانی است که سبک‌های مختلف را به هم می‌آمیزند و از تمام سنین مخاطبان خاص خود را دارند. از جمله آثار معروف او می‌توان به کورالاین اشاره کرد که در نوع خود کتابی بسیار ترسناک برای کودکان بود و جوایز زیادی را از جمله جایزه‌ی داستان علمی تخیلی بریتانیا، هیوگو و نبیولا از آن خود کرد.

گفتیم که او برای تمام گروه‌های سنی می‌نویسد. یکی از آثار او برای بزرگسالان کتاب خدایان امریکایی (American Gods) است که سریال تلویزیونی پرطرفداری نیز با همین نام از روی آن ساخته شده است.

آخرین اثر او “کتاب گورستان” نام دارد که در سال 2008 در انگلستان منتشر شد و اثر مهمی در ادبیات کودک به شمار می‌رود. از روی این اثر او هم فیلمی در دست تولید است.

برای اینکه بیشتر با نیل آشنا شوید، می‌توانید سری به وبسایت شخصی او بزنید. او که بخش عمده‌ای از طرفداران خود را دوستداران آثار علمی تخیلی می‌داند، برای ارتباط بیشتر با مخاطبان خود در فضای مجازی محیطی دوستانه ایجاده کرده است و در آن به معرفی خود و آثارش می‌پردازد.

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.