مجموعه ماجراهای نارنیا

ماجراهای نارنیا (The Chronicles of Narnia) مجموعه‌ای هفت‌جلدی است که به قلم سی. اس. لوییس نوشته شده است و نخستین بار در لندن در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ منتشر شد. این اثر هم در کارنامه‌ی این نویسنده و هم در کل ادبیات کودک جزو بهترین‌ها شناخته می‌شود و تا کنون بیش از صد میلیون نسخه از آن چاپ، و به به چهل و هفت زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است.

نارنیا جهانی جادویی با دیوهای افسانه‌ای، حیوانات سخنگو، جادوگر و شیری به نام اسلان است و روایت داستان، ماجرای چند کودک است که از طریق کمدی جادویی به این جهان می‌آیند و در آن نقش اصلی را بازی می‌کنند. نارنیا هم مثل هر جهان دیگری طرف خیر و شر دارد و تمام داستان به نبرد خیر و شر می‌گذرد.

لوییس از سال‌های ۱۹۳۹ ایده‌ی چنین داستانی را در سر می‌پروراند، ولی نگارش اولین کتاب را که «شیر، ساحره و کمد لباس» بود، در سال  ۱۹۴۹ به پایان رساند. البته باید گفت که او این کتاب‌ها را به ترتیبی که اکنون به چاپ رسیده‌اند، ننوشت و در واقع اولین جلد این مجموعه که «خواهرزاده‌ی جادوگر» بود، آخرین کتابی بود که او نوشت.

اما شاید بپرسید او اسم نارنیا را چگونه انتخاب کرد؟ خیلی ساده. او اطلس کوچکی از ایتالیای باستان داشت و بر روی آن، نارنی یا نارنیا اسم شهری بود بین رم و آسیزی. تنها به این دلیل که آهنگ آن به مذاقش خوش آمده بود، آن را برای نام مجموعه‌ی به یاد ماندنی خود انتخاب کرد.

مجموعه نارنیا پیتکو کتاب کودک و نوجوان

حالا بیایید کمی با شخصیت‌های اصلی نارنیا آشنا بشویم.
-اسلان شیر بزرگ نارنیا، شخیت اصلی جلد دوم مجموعه است و نقش آن در داستان، طی جلدهای بعدی بیشتر هم می‌شود. او سخن می‌گوید، شاه دیوها و پسر امپراتور آن‌سوی‌دریاها ست. نقش او در جهان نارنیا، مانند نقش مسیح در جهان ماست.
-خانواده‌ی پونسی که چهار خواهر و برادر به نام‌های پیتر، ادموند، لوسی و سوزان هستند. آنها در طول داستان بزرگ می‌شوند و هر یک به نحوی بر نارنیا فرمانروایی می‌کنند، اما به محض این که به دنیای خود برگردند، باز به همان کودکان خردسال تبدیل می‌شوند.
-جادیس که در طول داستان بیشتر به عنوان جادوگر سفید از او یاد می‌شود، شخصیت منفی داستان و مسبب زمستان صدساله در نارنیاست. او پیش از نارنیا زاده شده و سرنوشت او در جنگ‌های این داستان رقم می‌خورد.

از نارنیا اقتباس‌های زیادی هم صورت گرفته است. از جمله سریالی به همین نام و به کارگردانی اندرو آدامسن که از سال ۲۰۰۵ در دست تولید است و تا کنون سه فیلم آن (شیر، ساحره و کمد لباس، شاهزاده کاسپین و سفر کشتی بامدادنورد) ساخته شده و با فروشی بیش از یک و نیم میلیارد دلار جزو پرطرفدارترین‌های سینما بوده است.

اگر به نارنیا علاقه‌مند شده‌اید، می‌توانید سری هم به وبسایت آن بزنید، به جامعه‌ی نارنیا بپیوندید و اخبار آن را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.