مجموعه فلیکس

قصه تصویری فلیکس پیتکو کتاب کودک و نوجوانفلیکس (Felix) مجموعه‌ای از کتاب‌های مصور برای کودکان است. آنت لنگن  (Annette Langen) نویسنده‌ی این کتاب است و تصویرگری آن نیز بر عهده‌ی کنستانزا دروپ بوده است. فلیکس خرگوش عروسکی سوفی (Sophie) است که هر از چندگاهی گم می‌شود و برای او نامه می‌نویسد. این مجموعه در بیش از بیست کشور به چاپ رسیده، به بیش از بیست و هفت زبان ترجمه شده و بیش از هفت میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رسیده است. معمولا هر کتاب شامل تعدادی نامه از طرف فلیکس و یک جایزه نیز هست. فلیکس در نامه‌هایش چیزهای زیادی به سوفی یاد می‌دهد. کودک در یکی از این کتاب‌ها خواندن ساعت را یاد می‌گیرد و در دیگری با کره‌ی جغرافیایی آشنا می‌شود. بنابراین خواندن این کتاب‌ها برای کودک، علاوه بر پرورش قوه‌ی تخیل، از فواید آموزشی نیز خالی نیست.

این مجموعه تا کنون موفق به کسب جوایز زیادی از جمله جایزه‌ی پَر ماه از انجمن کتاب هلند در سال 1995، جایزه‌ی کتاب محبوب از انجمن ناشران اتریشی در سال 2006، جایزه‌ی رکورد طلایی در نمایشگاه کتاب لایپزیگ در سال 2010 و جایزه‌ی کتاب برلین آی بی تی  در سال 2014 شده است.

 

چندین انیمیشن بر اساس این مجموعه مانند دور دنیا با فلیکس (Felix All Around the World) در سال 2005 و فلیکس 2: خرگوش صحرایی و ماشین زمان ورفلیکست (Felix 2 – The Hare and the Verflixte Time Machine) در سال 2006 ساخته شده است.

این مجموعه در ایران توسط انتشارات زعفران به چاپ رسیده و منیژه نصیری آن را ترجمه کرده است.

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.