ماری لوئیز گی

ماری لوئیز گی (Marie-Louise Gay) نویسنده‌ی کودک و تصویرگر در سال 1952 در بخش فرانسه‌زبان کانادا به دنیا آمد. خانواده‌ی او در کودکی چندین بار به جاهای مختلف نقل مکان کردند و این باعث شد ماری با زبان انگلیسی نیز در کودکی آشنا شود و افق‌های جدیدی به روی او گشوده شود. او می‌گوید: «ممکن است فکر کنید استعدادهای یک هنرمند از کودکی شکوفا می‌شوند اما در مورد من کاملا خلاف این قضیه بود. من در کودکی زیاد اهل نقاشی کشیدن نبودم و وقتی در کلاس سوم درس نقاشی را افتادم، به مدت ده سال قلم در دست نگرفتم.»

ماری لوئیز گی در نه سالگی به دنیای کمدی راه یافت و در چند سریال تلویزیونی ایفای نقش کرد؛ حرفه‌ای که باز به دلیل نقل مکان خانواده، ناکام ماند. او در دوران نوجوانی، مدرسه را بیش از پیش خسته‌کننده می‌یافت و ناگهان لابه‌لای کتاب‌های کسالت‌بارشیمی و قواعد لاتین، شروع به خلق مجموعه‌ای کارتونی کرد و آن‌جا بود که علاقه‌ی خود را پیدا کرد. او سال‌ها به پیشه‌ی تصویرگری اشتغال داشت و برای کتاب‌های کودکان تصویرگری می‌کرد و نیز در دانشگاه کبک مونترئال به تدریس تصویرگری می‌پرداخت. تا این که یک‌جا متوجه شیفتگی خود به کتاب‌های کودکان شد و تصمیم گرفت برای تصویرهای خود قصه بنویسد و با رنگ‌ها به آنها جان ببخشد. او بیش از شصت کتاب کودک را نوشته و تصویرگری کرده است. کتاب‌های او به دو زبان انگلیسی و فرانسه نوشته شده‌اند و به بیش از پنجاه زبان زنده‌ی دنیا برگردانده شده‌اند.

داستان های من و برادرم ماری لوئیز گی پیتکو کتاب کودک و نوجوان

 

یکی از معروف‌ترین مجموعه آثار او به نام داستان‌های من و برادرم (Stella & Sam)،  ماجراجویی‌های یک خواهر و برادر به نام‌های استلا و سام را روایت می‌کند. این خواهر و برادر خیال‌پرداز روزهای شگفت‌انگیز خود را در جنگل می‌گذرانند و استلا سعی می‌کند به سوال‌های برادر کوچولویش درباره‌ی طبیعت جواب بدهد.

ماری لوئیز گی تا کنون جوایز بسیاری را از آن خود کرده و دوبار نیز نامرد جایزه‌ی هانس کریستین آندرسن و جایزه‌ی یادبود آسترید لیندگرن شده است.

 

اگر سری به وبسایت رسمی او بزنید، می‌توانید بعضی از پوسترهای کتاب‌هایش را رایگان دانلود کنید و در جریان آخرین اخبار او قرار بگیرید!

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.