فیلیپ پولمن

فیلیپ پولمن (Philip Pullman) نویسنده،‌تصویرگر و فعال اجتماعی بریتانیایی، در سال ۱۹۴۶ متولد شد. او در بیست و پنج سالگی زندگی حرفه‌ای خود را با معلمی در آکسفورد آغاز کرد و در طی سال‌ها تدریس، به دیدگاه خاص خود درباره‌ی مساله‌ی آموزش رسید. او معتقد است تاکید بیش از حد بر روی آزمون و رقابت در مدرسه، دانش‌آموزان را از برقراری پیوندی واقعی و انسانی با ادبیات بازمی‌دارد.

او بیشتر نویسنده‌ی کودکان به شمار می‌رود؛ هرچند خود از زدن این برچسب‌ها به کتاب‌ها ابا دارد. به هر روی نخستین کتابش به نام کنت کارلشتاین (Count Karlstein) در ژانر فانتزی و در سال ۱۹۸۲ به چاپ رسید.

پولمن بالغ بر بیست جلد کتاب نوشته است، اما عمده‌ی شهرتش را مدیون سه گانه‌ی فانتزی نیروهای اهریمنی‌اش (His Dark Materials) است.سه کتاب این مجموعه به ترتیب سپیده‌ی شمالی، خنجر ظریف و دوربین کهربایی نام دارد و روایت دو کودک است به نام‌های لایرا و ویل، که در دو دنیای موازی زندگی می‌کنند. هر یک از کتاب‌های این مجموعه مفتخر به دریافت جوایز ادبی بسیاری شده‌اند؛ به ویژه دوربین کهربایی که برای نخستین بار در تاریخ ادبیات کودک جایزه‌ی کتاب وایت برد سال ۲۰۰۱ را از آن خود کرد.

تا کنون فیلم‌های زیادی نیز از روی کتاب‌های پولمن ساخته شده است. از جمله فیلم سپیده‌ی شمالی که در سال ۲۰۰۹ به کارگردانی مایک روب تولید شد.

او که اکنون نویسنده‌ی مطرحی در حوزه‌ی ادبیات کودک است، تا کنون کمپین‌های متعددی راه‌اندازی کرده است. یکی از مهم‌ترین کمپین‌های او در سال ۲۰۰۸ و در اعتراض به برچسب گروه سنی بر روی جلد کتاب‌ها بود. او معتقد است این نگرش‌ها مساله‌ی رشد را امری کاملا تک‌بعدی می‌بینند و ما نمی‌توانیم به کودک هفت ساله بگوییم تو این کتاب‌ها را بخوان و به کودک نه‌ساله بگوییم تو هم این‌ها را. حدود ۱۲۰۰ نفر از نویسندگان، ناشران، معلمان و تصویرگران به این کمپین پیوستند و  اسکولاستیک، ناشر خود پولمن هم پذیرفت که بر روی جلد کتاب‌های پولمن برچسب گروه سنی نزند.

در سال ۲۰۱۴ نیز، کمپین دیگری به نام «بگذار کتاب‌ها کتاب باشند» توسط پولمن راه‌اندازی شد که در آن کتاب‌هایی را که برای دختران یا برای پسران معرفی می‌شوند،‌ مورد نقد قرار داد. او می‌گوید: «من مخالف هرچیزی هستم که نتیجه‌ی آن بستن در به روی کودکانی باشد که به حوزه‌ی ادبیات علاقه‌مندند. هیچ ناشری نمی‌تواند ادعا کند این کتاب را چه کسانی باید بخوانند. بگذارید خواننده خودش تصمیم بگیرد.»

اگر طرفدار پروپاقرص او هستید، می‌توانید سری به وبسایت رسمی او بزنید تا مصاحبه‌های او را ببینید، مقالات او را بخوانید و از جدیدترین کتاب‌هایش باخبر شوید.

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.