روز جهانی کتاب کودک

دفتر جهانی کتاب برای نسل جوان (IBBY)،‌از سال ۱۹۶۲ تا کنون، هر سال در یکی از کشورهای جهان اقدام به برگزاری رویدادی با شکوه تحت عنوان روز جهانی کتاب کودک (ICBD) می‌کند. این تاریخ که دوم آوریل (۱۳ فروردین‌ماه) است، مصادف است با زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده‌ی مشهور و محبوب ادبیات کودک. پنجاه و یک سال است که هر سال یک کشور میزبان این رویداد می‌شود و هر سال موضوعی تعیین می‌شود و IBBY از نویسند‌ه‌ی مشهور آن کشور می‌خواهد پیامی برای روز جهانی کتاب کودک بنویسد و از یکی از تصویرگران بنام آن کشور دعوت می‌کند تا پوستری مربوط به این روز طراحی کند:

و اما قرعه‌ی سال ۲۰۱۸ به لیتوانی افتاده است و انِسِی زاندر (Inese Zandere)، نویسنده‌ی مشهور ادبیات کودک این کشور، این پیام را برای این رویداد نوشته است:

در کتاب، کوچک‌ بزرگ می‌شود!

بخشی از پیام او به شرح زیر است:
«مردم میل به نظم و قاعده‌مندی دارند. در داستان‌های پریان یا شعر کودک، کودکان از تکرار‌ها و برگردان‌ها لذت می‌برند، چرا که این عناصر نظم را به متن برمی‌گردانند و این چنین جهان نظم زیبایی به خود می‌گیرد. من هنوز به خاطر دارم چطور در کودکی، درگیر مفهوم تقارن و عدالت بودم، و چطور سعی می‌کردم عدالت را بین دست راست و چپم برقرار کنم! اگر یک بار با یک انگشت به میز ضربه می‌زدم، می‌شمردم که چند ضربه نصیب هر انگشت می‌شود، تا به هیچ کدام از انگشت‌هایم برنخورد! یا عادت داشتم وقتی می‌خواهم دست بزنم دست راستم را به دست چپم بکوبم، اما سریع فکر می‌کردم نکند ناعادلانه باشد، و عکس این کار را با دست چپم انجام می‌دادم! این غریزه‌ی برقراری تعادل در وهله‌ی اول ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما همانقدر که خنده‌دار است، بیانگر نیاز انسان است به اینکه جهان را از عدم تعادل نجات دهد. من حس می‌کردم خودم مسئول برگرداندن تعادل به این جهان هستم!

در کتاب هر چیز کوچکی می‌تواند بزرگ شود. کتاب چیزی رمزآلود است که در آن هر چیز غیر ممکنی می‌تواند به وقوع بپیوندد؛ چیزی که در عالم واقع از توان شخص خارج است.»

 

0

نظر شما چیست؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.